Historie

Ostrov Rhodos vždy byl, díky své poloze mezi Orientem a východní částí Evropy, vždy v centru zájmu nejrůznějších národů. Podél pobřeží vedly obchodní námořní trasy již během starověku. A protože zde v minulosti vládlo hned několik národů, z každého období a též nadvlády se tady dochovala řada památek. Rhodos je tak prakticky nevyčerpatelnou studnicí pro studium nejrůznějších architektonických stylů.

Významným národem, ovládajícím Rhodos, byli Mínojci. Ti se na Rhodos dostali z ostrova Kréta a vládli zde až do pádu své civilizace. Po Mínojcích se na ostrově vystřídali Achájové a Dórové. Z této doby se až do současnosti zachovala města (nebo jejich vykopávky) v lokalitách Lindos, Kamiros nebo Ialyssos.

V době, kdy patřil Rhodos pod řeckou na nadvládu, zde došlo k založením současného hlavního města. To dostalo stejný název jako ostrov sám. Stalo se tak v roce 408 před naším letopočtem. Již během několika desítek let se z města stalo významné obchodní centrum a přístav.

V době prosperity řeckých států Athény a Sparty se dařilo i Rhodu. V tu dobu zde žila řada známých umělců, filozofů a spisovatelů. Došlo i na rozvoj architektury. Mimochodem do tohoto období je datována i stavba Kolosu rhodského. Ten stával u vjezdu do přístavu a je řazen k jednomu ze sedmi divů starověkého světa.

Během následujícího římského období byl ostrov dobýván a prakticky zničen. Zkázu pak završilo zemětřesení, které Rhodos postihlo v roce 514 našeho letopočtu. Následovalo období perské nadvlády. V 11. století se ostrov dostal do povědomí evropanů díky křižáckým výpravám. Křižáci si z Rhodu vytvořili důležité zásobovací centrum a na toto období dnes odkazují četné pevnosti, hrady, kostely a další stavby.

V roce 1522 se ostrov Rhodos dostal pod nadvládu Turků. Během tohoto období tady bylo postaveno několik mešit a dochovaly se i nejrůznější panské domy či veřejné lázně. Turci vládli ostrovu až do roku 1912, kdy se Rhodos dostal pod nadvládou Itálie. Italové zde zvládli až do konce druhé světové války a s výjimkou nástupu fašismu šlo o období prosperity. Po válce se dostal Rodos na krátkou dobu pod správu Velké Británie a teprve v roce 1948 byl připojen k Řecku.