Pláže

Jedním z hlavních důvodů, proč turisté nejen během letní sezony tak často a rádi cestují na ostrov Rhodos, jsou rhodské pláže. Jejich nabídka je skutečně rozmanitá a během své dovolené si tu na své přijde skutečně každý z turistů. Co se povrchu pláží Rhodu týče, je možné tu natrefit jak na oblíbené písčité, tak i oblázkové pláže. Turisté se na Rhodu mohou opalovat jak na dlouhých, typicky středomořských písečných plážích s pozvolným vstupem do moře, tak i na malých romantických plážích, ukrytých mezi skalami.

Z pohledu možností koupání a pláží je turisticky oblíbenější východní pobřeží Rhodu. Na nejjižnějším výběžku ostrova leží oblast Prasonisi. Tady se stýkají Středozemní a Egejské moře. A podle této geografické zajímavosti nese místo i svůj název, který je Polibek dvou moří. V délce několika desítek kilometrů směrem na sever, až k plážím u Kiotari a Genadi, se táhne pruh dlouhých písečných pláží. V této části Rhodského pobřeží neleží žádné větší turistické letovisko. A tak bývají tyto pláže i během nejvyšší turistické sezóny prakticky liduprázdné. Jediným způsobem, jak jsem na ně dostat, je vypůjčený automobil nebo malá motorka. Dále směrem na sever leží menší pláže letoviska Lardos a Pefki. Poté následuje městečko Lindos, od něhož leží jen kousek záliv Saint Paulus nebo zátoka Charaki.

Následuje pláž Golden Sands, jež je také známá pod názvem Agathi. Svůj anglický název získala podle zlatavého písku, jež tvoří její povrch. O něco dále na sever leží malá písečná pláž, která je následována údajně nejkrásnější z rhodských pláží, pláží Tsambika. Povrch pláže Tsambika tvoří jemný písek a mezi turisty, trávícími svou letní dovolenou na Rhodu, patří k nejoblíbenějším.

Pokud by návštěvníci ostrova pokračovali na sever, dostanou se na písečnou až smíšenou pláž letoviska Kolymbia. Po ní následuje pláž Afandou. Afandou je nejdelší pláží na celém ostrově Rhodos. Severním směrem od Afandou pak leží dvě nádherné pláže s názvy Anthony Quinn a Ladiko. Na řadu přichází dlouhá písečná pláž letoviska Faliraki. Před plážemi u hlavního města Rhodos se ještě nacházejí zátoky s několika menšími plážemi u letoviska Kalithea.

Západní pobřeží Rhodu, které je mezi turisty známo jako bouřlivější a ne tak vhodné pro typickou plážovou a rodinnou dovolenou, není na pláže tak bohaté jako východ ostrova. Za zmínku ale určitě stojí zajímavá pláž Fourni. Ta leží přímo pod hradem Monolithos. Mezi turisty si získala oblibu i pláž Glyfada a rozhodně nesmíme zapomenout zmínit ani oblázkovou pláž Theologos. Ta si v poslední době získává stále větší popularitu mezi windsurfery a kitesurfery.

Jak již bylo napsáno dříve, východní pobřeží ostrova Rhodos je charakteristické většinou klidným mořem a dlouhými písečnými plážemi. Na nich se bude určitě líbit méně zdatným plavcům, rodinám s dětmi a také milovníkům plážového lenošení a odpočinku. Západní pobřeží je naopak větrnější a na moři se často vyskytují vlny. Zdejší pláže jsou proto oblíbeny mezi příznivci plachtařských sportů jako je windsurfing.