Kamiros

Archeologická lokalita Kamiros se nachází nedaleko západního pobřeží řeckého ostrova Rhodos. Asi 3 kilometry východně od oblasti Kamiros leží vesnička Kalavarda. Do hlavního města Rhodu je to odsud něco přes 30 kilometrů na severovýchod.

Kamiros je v dávné antické město, které bylo vybudováno ve třech výškových úrovních. Na zcela nejvyšším patře byla postavena akropole s chrámem. Chrám byl zasvěcený bohyně Athéně a jeho součástí byla i starám stoa. Ta se skládala ze dvou řad dórských sloupů. Na stejné úrovní bylo i místo pro ubytování a obchody. Součástí areálu je též nádrž na vodu, která byla schopná, díky svému objemu přes 600 metrů krychlových, zásobovat více než čtyři stovky domácností.

Většina obyvatel města Kamiros žila v jeho střední části. V ní se nacházely obytné prostory a také obchody a dílny. Zcela ve spodní části pak byly objeveny zbytky dórského chrámu.

Osud nebyl k městu Kamiros zrovna přívětivý. Město bylo dvakrát postiženo ničivým zemětřesením. Po první katastrofě se ještě podařilo obyvatelům město obnovit a postavit znovu. Po druhém ničivém zemětřesení však už byl Kamiros opuštěn. V takovém stavu, v jakém jej známe dnes, byl objeven teprve v 19. století. V minulém století, během druhé světové války, tady prováděli vykopávky Italové. V té době byl ostrov pod jejich nadvládou.

Návštěva lokality Kamiros je doslova povinností pro všechny zájemce o antickou kulturu a architekturu. Na malé ploše je zde možné spatřit základy nejrůznějších budov od amfiteátru a lázní až přes budovy, které sloužily veřejnému zájmu.