Zajímavosti

Ostrov Rhodos je hlavně kopcovitý. Na to, jak daleko na jihu se nachází, je poměrně zelený. A ačkoli jde o jedno z nejoblíbenějších míst pro strávení dovolené u moře v Řecku, stále ještě je možné na Rhodu najít regiony, které jsou nezastavěné a leží stranou hlavního turistického ruchu. Návštěvníci ostrova Rhodos se mohou těšit na řadu krásných pláží a příjemných letovisek, kde se budou setkávat s nejrůznější tropickou vegetací. Dále do vnitrozemí, a to zejména v severní části ostrova, je možné narazit na lesnatá údolí, skrze která často protéká potok či říčka. Se vzrůstající nadmořskou výškou se pak lesy mění na křoviny. V nejvyšších polohách se pak vyskytují planiny jen s několika zakrslými keři.

Většina života se soustředí v severní části ostrova. Tady je také situováno hlavní město Rhodos. V tomto regionu se nachází i nejvíce turistických oblastí. Ve vnitrozemí se nachází krásná údolí, co jsou lemována strmými svahy a horami. Směrem na jih se pak vnitrozemí ostrova Rhodos stává plošším a klesá k moři. Nejjižnější část Rhodu je prakticky plochá. K nalezení jsou zde i pláně, připomínající africké savany.

Z pohledu turistiky je daleko více využívána východní část Rhodu. Právě tady je totiž možné najít ty nejhezčí pláže ostrova Rhodos. Turisté se tu mohou opalovat i na menších plážích, ukrytých ve skalnatých zálivech. Hladina moře je na východním pobřeží většinou klidná. A tak jsou letoviska v této části ostrova vhodná i pro horší plavce a samozřejmě rodinnou dovolenou. Západní pobřeží je lemováno spíše dlouhými plážemi s písečným či oblázkovým povrchem. Moře je tady obvykle divočejší a na hladině se často vyskytují vlny. Vane tu i silnější vítr než na východním pobřeží. Z těchto důvodů je tato oblast vhodná k provozování takových vodních sportů, jako jsou windsurfing či kitesurfing.

Příroda ostrova Rhodos je skutečně pestrá. Turisté se zde mohou setkat se vzrostlými palmami, sukulenty a dokonce i kvetoucími kaktusy. Ty bývají obvykle k nalezení podél pobřeží. Dále do vnitrozemí se daří olivám. Během výletů po ostrově turisté často narazí na vzrostlé olivové háje. V některých částech Rhodu je pak vzduch prosycen omamnou vůní eukalyptu.

Moře podél rhodského pobřeží je bohaté na nejrůznější podmořský život. Milovníci šnorchlování či přístrojového potápění přijíždějí na tento řecký ostrov v hojné míře. Na několika lokalitách je možné již pár metrů pod mořskou hladinou pozorovat bohatý život na korálových útesech. Oblázkové pláže jako Ladiko či Anthony Quinn jsou pak ideálním místem pro šnorchlování. Pod hladinou je tu možné pozorovat celá hejna pestrobarevných rybek a dalších mořských živočichů a rostlin.