Petaloudes

Jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí na řeckém ostrově Rhodos je údolí Petaloudes. Do češtiny je často překládáno jako Údolí motýlů. Petaloudes se nachází asi 20 kilometrů od hlavního města Rhodos směrem do vnitrozemí. Samotné údolí je asi 5 kilometrů dlouhé, přičemž přístupných pro návštěvníky je pouze asi prvních 1.000 metrů. Údolí bylo během staletí vytvořeno potokem, který nevysychá ani v největších horkách a dodává této oblasti dostatečnou vláhu.

Hlavní atrakci Údolí motýlů, podle kterého získala oblast i své jméno, je noční motýl přástevník kostivalový. Ten je charakteristický svými oranžovými křídly, která jsou však vidět pouze když motýl letí. V době páření se do Petaloudes slétají desetitisíc jedinců, neboť je sem láká po vanilce vonící pryskyřice ambroně východního. Období jejich páření je začátkem července. V té době tady mohou turisté spatřit motýly prakticky na každém kroku.

V údolí je vedena naučná stezka po dřevěných chodníčcích. Vstup do údolí určitě stojí za to. Platí se 5 euro na osobu a turisté, kteří se sem vypraví alespoň na krátký výlet, rozhodně nebudou litovat.