Monolithos

Asi 70 kilometrů od hlavního města ostrova Rhodos, u jeho západního pobřeží, se nalézá jedno z nejatraktivnějších míst pro výlety. Jde o ruiny hradu Monolithos, jež se nachází na asi 240 metrů vysokém skalním útesu nad mořem.

Z pevnosti Monolithos, která v minulosti sloužila nejen k obraně ostrova před loupeživými nájezdy, ale též hlídala nedaleké námořní trasy, se do současnosti dochovalo bohužel už jen mohutné obvodové zdivo. Turisté, kteří se vydají na výlet na Monolithos, najdou v areálu už jen tři malé kaple. Protože je hrad umístěn na nejvyšším vrcholku v celém regionu, je z něj úžasný výhled nejen na ostrov samotný, ale i na přilehlé moře. Za dobré viditelnosti je možné krásně dohlédnout až na malý poloostrov, ne němž se nacházejí jeskyně. A dokonce je vidět i nedaleká písečná pláž Fourni.

Prakticky až k hradu lze dojet autem. To pak stačí jen zaparkovat na dalekém parkovišti. Po několika desítkách metrů chůze je už pak možné vychutnávat si krásný výhled po okolí. Stejnou cestou, jako k hradu Monolithos, je možné se dostat i k již zmiňované pláži Fourni.