Město Rhodos

K nejnavštěvovanějším výletním cílům na ostrově Rhodos patří bezpochyby jeho stejnojmenné hlavní město. To leží na severním cípu ostrova a pro turisty je vděčnou destinací. Romantické duše se tady budou moci procházet křivolakými uličkami starého města, milovníci historických památek a antické kultury si zase budou moci na vlastní oči prohlédnout řadu dobře zachovaných památek z doby antiky a středověku. Fakt, že je město Rhodos unikátní památkou, ocenila i organizace UNESCO. Ta jej už v roce 1988 zapsala na svůj Seznam světového dědictví.

K nejznámějším památkám starého města Rhodos patří bezpochyby Třída rytířů. Ta je v řečtině nazývána Odos Ippoton a je lemována budovami, postavenými v gotickém stylu. K domům obvykle náleží i nádherné zahrady, které určitě stojí za vidění. Jakýmsi symbolem města je též palác velmistrů který je k nalezení v severozápadní části starého města Rhodos. Palác byl za dobu své existence několikrát poškozen, ovšem v době nadvlády fašistické Itálie byl honosně rekonstruován a přestavěn.

Kdo by si chtěl užít nádherný výhled nejen na celé město, ale i přilehlý přístav a moře, se může za poplatek pěti Euro vydat na zdejší hodinovou věž.

Přístav Mandraki je dalším ze symbolů města Rhodos. V současné době stojí u vjezdu do přístavu dva sloupy, na nichž jsou sochy laně a jelena. V antice zde však údajně stával jeden ze sedmi divů světa, gigantická socha vyrobená z bronzu. Ta představovala boha Helia. Bohužel do současnosti se ze sochy Rhodského kolu nezachovalo nic, neboť byla zničena při zemětřesení již před několika tisíci lety.

Do současnosti se zachovalo i mohutném opevnění města, které sloužilo k ochraně obyvatel před nájezdy zvenčí. K vidění je stále ještě vodní příkop, který je však v současné době vypuštěn. Staré město, které se nachází uvnitř hradeb, je plné úzkých a křivolakých uliček. Ty jsou vděčným místem pro příjemné procházky a též nákupy. V historických budovách se totiž nalézají obchůdky a krámky s nejrůznějším zbožím. Posedět je možné i v některé z mnoha taveren.